W I Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida oficjalnie została odsłonięta, w piątek 3 czerwca, tablica upamiętniająca jubileusz 100-lecia LO oraz IV Zjazd Absolwentów LO. Wisi na ścianie przy holu obok tablic 80-lecia oraz 90-lecia Szkoły.

Spotkanie, przebiegające w bardzo przyjacielskiej atmosferze, rozpoczęło wspólne zaśpiewanie zjazdowego przeboju „Nasze liceum”. Tablicę, projektu Wojciecha Smółkowskiego, odsłonili: Karol Pękul – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia LO, reprezentujący wszystkich organizujących jubileusz, Dorota Piotrowicz – dyrektor I LO oraz Anna Starczewska – przedstawicielka łączników. Fundatorem tablicy jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO im. C. K. Norwida (tak brzmi obecna nazwa KO Obchodów 100-lecia LO), którego zarząd tworzą: Elżbieta Borzymek, Małgorzata Karłowicz, Małgorzata Lamparska, Dorota Piotrowicz i Władysław Klimaszewski. Logo stowarzyszenia zaprojektował Rafał Bielski.

- To dla nas świadectwo, że byliśmy, że mieliśmy to szczęście uczestniczyć w organizacji zjazdu – mówił Karol Pękul, podkreślając historyczne znaczenie tablic pamiątkowych. – Ze swej strony mogę wszystkim bardzo serdecznie podziękować. Był to dla mnie wielki zaszczyt, że byłem z wami, że razem zrobiliśmy fajną rzecz.

- Mam potrzebę podziękować – wyznała też Dorota Piotrowicz. Podziękowała swojemu poprzednikowi Władysławowi Klimaszewskiemu za zainicjowanie w 2012 r. obchodów stulecia LO i IV Zjazdu Absolwentów oraz wszystkim absolwentom uczestniczącym w organizacji jubileuszu. Władysławowi Klimaszewskiemu i Elżbiecie Borzymek podziękowała za to, że kontynuują działalność KO 100-lecia I LO. Zaprosiła wszystkich do współpracy ze szkołą. – Bardzo sobie cenię, myślę, że całe nasze grono i uczniowie także, wsparcie absolwentów – podkreśliła.

Absolwenci i Przyjaciele "Norwida"

- Po dwóch latach przygotowywania do jubileuszu, chłonąc atmosferę, które wtedy była, doszłam do wniosku, że szkoda by było, żeby to gdzieś przepadło – mówiła z kolei Elżbieta Borzymek. – Chciałabym, żeby ten kontakt między nami był. Dlatego wspólnie podjęliśmy się powołania stowarzyszenia Absolwenci i Przyjaciele „Norwida”.

- Żebyśmy razem coś dobrego zrobili dla szkoły – kontynuowała. – Jesteśmy jedyną szkołą w mieście z takimi tradycjami i powinno nam wszystkim zależeć, żeby te tradycje były kontynuowane i żeby ta szkoła była szkołą wiodącą. Bo ma potencjał, co wykazali nasi absolwenci, a teraz potwierdzają uczniowie. Warto to wspierać.

- Mamy działać dwutorowo. Dla liceum i dla nas, absolwentów i członków stowarzyszenia – zaznaczył Władysław Klimaszewski, przedstawiając plany stowarzyszenia (można o nich przeczytać w poprzednim Nowym Wyszkowiaku (nr 22/2016), a także na stronie 100latlowyszkow.pl)

Drugi zjazdowy przebój, dżingiel „Nasza szkoła ma już 100 lat”, przypomniała jego wykonawczyni Olga Karłowicz, wspierana przez obecnych.

ES, EB

• odsloniecie-tablicy-100-lat-lo_02