Dzień Absolwenta w I Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida to przede wszystkim spotkania licealistów z absolwentami. Tym razem uczniowie mieli do wyboru aż 17 takich spotkań. Na większości z nich dowiedzieli się, że warto łączyć pasję z pracą i dążyć do tego.
Zaproszeni absolwenci sami przedstawili siebie i tematykę spotkań. Licealiści mogli zapoznać się z tymi tekstami na Cyprianku – facebooku Samorządu Szkolnego. Potem trzeba było trochę postać w kolejce, by zapisać się wybrane spotkanie. Zapisy prowadził na holu samorząd szkolny. Wśród 18 absolwentów, większość maturę pisała w XXI wieku, byli: naukowcy, sportowcy, studenci, artyści, ksiądz. Można więc przypuszczać, że każdy licealista mógł znaleźć coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami czy planami dalszego kształcenia.
Absolwenci zwiedzili szkołę, podobały im się zmiany, które zauważyli.
Spotkania z nauczycielami w pokoju nauczycielskim i potem z licealistami przebiegały w bardzo serdecznej atmosferze. Szczególnie serdeczne były powitania absolwentów z dawnymi kolegami, wychowawcami czy nauczycielami. To wszystko potwierdzają zdjęcia.
Bartek Krupka, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, z licealistami podzielił się swoim przepisem na to, by wykonywany zawód był jednocześnie życiową pasją.
Kamil Wykowski, absolwent Wyższej Szkoły Edukacja w Sporcie w Warszawie, zdradził, jak można stać się jednym z wyszkowskich nosorożców, zawodnikiem drużyny futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków.
Ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, wolontariusz podczas prac na tzw. Łączce, podczas spotkania „Polska szuka bohaterów” mówił o pracach poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
Wojtek Smółkowski, absolwent Wydziału Architektury PW, malarz, grafik, fotograf, opowiadał o zawodzie architekta, pasji fotografowania, przybliżył tradycyjne techniki graficzne.
Michał Macioch, dyplomowany aktor i instruktor teatralny szkoły aktorskiej w Warszawie, reżyser teatralny, piosenkarz, pedagog, który mieszka obecnie w Australii, mówił o swojej drodze do zawodu i podążaniu za marzeniami, ale także o emisji głosu, radzenie sobie ze stresem przed publicznymi wystąpieniami, budowaniu pewności siebie.
Piotr Trześniewski, nauczyciel wychowania fizycznego, trener sportów walki, przeprowadził dla licealistów treningi sportów walki (boks, kickboxing). Podzielił się swoimi doświadczeniami ze sportu zawodowego i amatorskiego.
Małgorzata Bajowska i dr Anna Cudny, architektki, w czasach liceum razem działały w harcerstwie, tym razem wspólnie poprowadziły ciekawe i aktywizujące do własnych działań warsztaty „Zawód: architekt. Od nauki do projektowania”.
Jola Wiśniewska, menedżerka i animatorka kultury, choreografka, instruktorka tańca, mówiła o tym, jak ważne, by praca zawodowa była jednocześnie naszą pasją. Oczywiście nie zabrakło wspólnego tańca.
Grzegorz Kowalczyk, dziennikarz radiowy, obecnie pracuje w Meloradiu, opowiedział o muzyce i o tym, jak go prowadziła przez zawodowe życie, a także o tajnikach pracy radiowej. Nie zabrakło wspomnień z licealnych czasów.
Prof. dr hab. Aneta Pobudkowska-Mirecka, profesor w Katedrze Chemii Fizycznej Politechniki Warszawskiej, chętnie odpowiadała na pytania dotyczące zawodu naukowca. Mówiła o trudnościach i zaletach tego typu pracy i o tym, że w zawodzie naukowca nie ma tematów tabu.
Karolina Borzymek, studentka III roku architektury wnętrz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, pracuje już jako architekt wnętrz, mówiła o tym, że warto uwierzyć we własne siły, szlifować swoje talenty i ufać swojej intuicji, a także… dać sobie czas. W ciekawej prezentacji przedstawiła specyfikę studiów na zarządzaniu i architekturze wnętrz.
Agata Lamparska, psycholożka w biznesie, coach, trenerka, konsultantka programów rozwojowych, psychoterapeutka, podkreśliła, jak ważne jest niepoddawanie się i poznawanie swoich mocnych stron. Przeprowadziła związane z tym ćwiczenia. Zdradziła, jakich kompetencji i umiejętności poszukują dziś pracodawcy.
Dr n. med. Grzegorz Piotrowicz, specjalista urolog, pasjonuje go muzyka i sport, się pokazać, na czym polega praca lekarza dziś i czym różni się od pracy lekarza dawniej. Chciał poznać też zainteresowania współczesnych licealistów. Zaproponował dyskusję m.in. o tym, czy warto uczyć się na błędach.
Dr n. farm. Przemysław Kurowski, nauczyciel akademicki, pracownik naukowy Opowiedział o pracy naukowca w Polsce i za granicą, odkrywaniu swoich pasji oraz dbaniu o rozwój. Zachęcał licealistów, by mówili o swoich życiowych planach, wątpliwościach, pomysłach na karierę.
Joanna Ziembowska, studentka architektury na Politechnice Warszawskiej, opowiedziała, jak w praktyce wyglądają studia na kierunkach artystycznych i artystyczno-technicznych.
Ewa Trzcińska, współzarządza firmą produkcyjną o globalnym zasięgu, konsultant biznesowy, trener sprzedaży, coach, studentka, podczas warsztatów starała się z uczestnikami odpowiedzieć na pytanie: Czy sukces w życiu zależy od naszej umiejętności wyznaczania sobie celów i skutecznej ich realizacji, czy może od przypadku i naszego szczęścia?
Bartek Trzciński, pracuje w dziedzinie marketingu dla polskiej firmy produkującej sprzęt nurkowy, nurek i instruktor nurkowania, gitarzysta, z licealistami podzielił się swoimi sposobami na zbudowanie wymarzonego życia.
EB